Jak dbać o kompozytową deskę tarasową, aby zachować jej piękny wygląd na długie lata?

Wybierając kompozytową deskę tarasową https://woodmart.com.pl/deska-tarasowa/kompozytowa-wpc/, decydujemy się na rozwiązanie, które łączy w sobie elegancję naturalnego drewna i wytrzymałość nowoczesnych materiałów. Aby przez wiele lat cieszyć się jej nienagannym wyglądem, konieczne jest jednak stosowanie się do kilku prostych zasad pielęgnacji i konserwacji.

Wbrew obiegowym opinim, deski tarasowe z kompozytu nie są całkowicie niewrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Niemniej, przy zastosowaniu odpowiednich środków, możliwe jest znaczne wydłużenie ich żywotności. Temu zagadnieniu poświęcony jest poniższy artykuł.

Czyszczenie i oczyszczanie kompozytowej deski tarasowej

Podstawowym elementem dbałości o kompozytową deskę tarasową jest regularne czyszczenie. Choć materiał ten jest bardziej odporny na zabrudzenia niż drewno, to jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może stracić swój estetyczny wygląd. W przypadku zabrudzeń, takich jak tłuste plamy czy resztki jedzenia, warto zastosować delikatne detergenty i miękką szczotkę. Natomiast do usunięcia trudnych plam, np. z wina czy czekolady, można z powodzeniem użyć wody z dodatkiem środków czystości na bazie alkoholu.

Bardzo ważne jest również regularne oczyszczanie deski tarasu z listków, butwi i innych organicznych resztek, które mogą prowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Warto pamiętać, że w przypadku desek kompozytowych nie należy stosować środków zawierających chlor, które mogą zniszczyć strukturę powierzchni. Zamiast tego, do usuwania zanieczyszczeń organicznych, można zastosować specjalne preparaty antygrzybiczne i antypleśniowe.

Zabezpieczanie kompozytowej deski tarasowej

Drugim krokiem w pielęgnacji kompozytowej deski tarasowej jest jej zabezpieczanie przed działaniem czynników zewnętrznych. Pomocne w tym są różnego rodzaju impregnaty i preparaty ochronne. Mają one za zadanie nie tylko zwiększyć odporność deski na wilgoć, promieniowanie UV czy ścieranie, ale również odświeżyć jej kolor i nadać blasku.

W przypadku desek kompozytowych nie zaleca się jednak używania typowych impregnatów do drewna. Ich składniki mogą bowiem negatywnie wpłynąć na strukturę kompozytu. Dlatego też warto zainwestować w specjalne preparaty przeznaczone do tego typu materiałów. Nanosimy je za pomocą pędzla, wałka czy pistoletu natryskowego, a po ich wyschnięciu taras jest gotowy do dalszego użytkowania.

Ochrana przed uszkodzeniami mechanicznymi

Warto pamiętać, że kompozytowa deska tarasowa, mimo swojej wytrzymałości, nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Aby uniknąć pęknięć, zadrapań czy obić, należy zrezygnować z użytkowania ostrych narzędzi czy ciężkich przedmiotów na powierzchni tarasu. W przypadku konieczności przesuwania mebli czy grilli warto zastosować specjalne podkładki ochronne.

Choć deski kompozytowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż te drewniane, to jednak pod wpływem siły mogą ulec deformacjom. Dlatego też, jeśli zauważymy jakiekolwiek nienaturalne wygięcia czy pęknięcia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić to producentowi lub specjalistom od montażu tarasów, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.