Jak jeździć bezpiecznie, gdy pada deszcz?

Jazda w deszczu jest jedną z tych rzeczy, które są dość łatwe, dopóki nie musisz tego zrobić. Jeśli jesteś jak większość ludzi, w pewnym momencie swojej kariery kierowcy znajdziesz się za kierownicą podczas burzy, gdzie widoczność jest ograniczona do kilku długości samochodu, a droga jest śliska od wody. To może być przerażające, ale jeśli nie mieszkasz w tropikalnym klimacie, nie da się tego uniknąć – deszczowe dni są tutaj na zawsze. Jak więc poradzić sobie z tym nieprzyjemnym zadaniem w sposób jak najbardziej bezpieczny?

 

Gdzie są zagrożenia?

 

Największym zagrożeniem podczas jazdy w deszczu nie jest hydroplaning (który może wystąpić również na suchej drodze), ale raczej ograniczona widoczność spowodowana wodą na przedniej szybie. Nawet jeśli jedziesz powoli, krople wody będą rzucać cienie na widok drogi przed Tobą. Najprostszym sposobem walki z tym problemem jest włączenie wycieraczek i odmrażacza. Jeśli żadne z nich nie wystarczą, może być konieczne sięgnięcie po butelkę z płynem do spryskiwaczy i spryskanie jej.

 

Jak poradzić sobie z samochodem?

 

Kiedy deszcz zaczyna mocno padać, nie wpadaj w panikę! Masz kilka możliwości, aby upewnić się, że bezpiecznie kontrolujesz swój samochód, a jednocześnie zachowujesz spokój.