Czym są tłuszcze nienasycone?

Tłuszcze nienasycone to tłuszcze, którym brakuje atomów wodoru i to właśnie na nich powinna skupiać się Twoja dieta. Można je podzielić na tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, w zależności od tego, ile atomów wodoru im brakuje. Tłuszcze jednonienasycone mają jeden brakujący atom wodoru, a wielonienasycone co najmniej dwa.

 

Tłuszcze nienasycone są uważane za zdrowsze od tłuszczów nasyconych (to te, w których wszystkie atomy wodoru są wypełnione). Powodem jest to, że tłuszcze nasycone mają tendencję do podnoszenia poziomu złego cholesterolu, podczas gdy tłuszcze nienasycone faktycznie pomagają je obniżyć. Zły cholesterol może zatkać twoje tętnice, co może prowadzić do zawałów serca i udarów. Tłuszcze wielonienasycone w szczególności odgrywają również rolę w zwiększaniu poziomu dobrego cholesterolu, co może pomóc w zapobieganiu tworzenia się złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Tłuszcze nienasycone znajdują się w oliwie z oliwek, orzechach, tłustych rybach i innych pokarmach pochodzących z roślin. To właśnie z nich chcesz czerpać większość swoich kalorii – utrzymają Cię w zdrowiu, nie podbijając zbytnio liczby kalorii. Zapraszamy na portal techmove.pl.