Jak wysoka jest latencja w myszkach bezprzewodowych?

Latencja (opóźnienie) w myszach bezprzewodowych jest od jakiegoś czasu gorącym tematem. Chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na opóźnienie, można bezpiecznie powiedzieć, że istnieje pewne opóźnienie w myszach bezprzewodowych. Nie zauważysz tego jednak, jeśli grasz w gry z gatunku first-person shooter i jesteś przyzwyczajony do grania za pomocą myszy przewodowych.

 

Jednym z najważniejszych czynników w grach jest opóźnienie. W grze, w której musisz szybko reagować i podejmować szybkie decyzje, opóźnienie może być różnicą między wygraną a przegraną. Czas, w którym Twoje polecenie dociera do komputera i jest przetwarzane, jest krytyczny, ponieważ określa, jak długo musisz czekać, zanim dowiesz się, czy Twoje polecenie było udane, czy nie.

 

Większość myszy bezprzewodowych wykorzystuje technologię Bluetooth lub RF do komunikacji z odbiornikami. Jest to wygodne, ponieważ nie wymagają one kabla, ale oznacza to dodatkowe opóźnienie w porównaniu z urządzeniami przewodowymi. Opóźnienie dodawane przez metody komunikacji bezprzewodowej wynosi od 8 ms do 40 ms, w zależności od urządzenia i jego ustawień. Większość urządzeń bezprzewodowych jest zoptymalizowana pod kątem gier, więc to dodatkowe opóźnienie nie powinno być zauważalne w większości gier. Jeśli jednak zauważysz, że stale jesteś ostrzeliwany, zanim zobaczysz wroga na ekranie, być może nadszedł czas na modernizację.

 

Myszy bezprzewodowe a przewodowe

Myszy bezprzewodowe wydają się mieć większe opóźnienie niż myszy przewodowe – ponieważ jest więcej kroków związanych z przekazywaniem sygnału z ręki do miejsca, w którym musi się on znaleźć – ale istnieją sposoby zmniejszenia tego opóźnienia, dzięki którym myszy bezprzewodowe są tak samo czułe jak myszy przewodowe. Na przykład niektóre myszy do gier będą miały klucze sprzętowe z małymi odbiornikami USB, które można dopasować do portów po obu stronach myszy, co umożliwia dowolne przełączanie stron. Eliminuje to jeden zestaw przewodów i sprawia, że zawsze używasz odbiornika po tej samej stronie ciała, co pomaga wyeliminować dodatkowe opóźnienia spowodowane różnicami w szybkości przemieszczania się fal radiowych przez różne części ciała.

 

Myszy bezprzewodowe wykorzystują również fale radiowe o wyższej częstotliwości niż myszy przewodowe, co może pomóc w zmniejszeniu opóźnień. Niektóre z nich wykorzystują nawet technologię Bluetooth.

 

Czy występują różnice w opóźnieniu?

Nie, opóźnienie w myszach bezprzewodowych nie jest większe niż w myszach przewodowych. Myszy bezprzewodowe wysyłają dane za pomocą fal radiowych, które różnią się od światła podczerwonego, czyli częstotliwości wykorzystywanej przez telewizory i piloty. Czas potrzebny na dotarcie sygnału do celu zależy od wielu różnych czynników i jest bardzo zróżnicowany – może być tak szybki jak jedna milisekunda lub tak wolny jak kilkaset milisekund.

 

Prędkość transmisji zależy od odległości pomiędzy myszą a odbiornikiem, siły sygnału (na którą mogą wpływać zakłócenia z innych urządzeń) oraz tego, czy jakieś obiekty blokują sygnał. Szybkość procesora komputera i połączenia USB również odgrywa rolę. W celu zmniejszenia opóźnienia producenci często stosują technologię zwaną “czasem przebywania”, aby sprawdzić, jak długo trwa reakcja myszy, a następnie przesłać tę informację z powrotem do komputera. Jeśli występuje opóźnienie w odpowiedzi, pojawi się komunikat o błędzie, który mówi coś w rodzaju “Urządzenie USB nie zostało rozpoznane”.

 

Mysz przewodowa może mieć mniejsze opóźnienie, jeśli w pobliżu nie ma zakłóceń bezprzewodowych, ale niektóre myszy bezprzewodowe mogą działać nawet wtedy, gdy stoisz pod mikrofalówką lub innym nadajnikiem o dużej mocy. Jeśli jednak w pobliżu jest zbyt dużo zakłóceń lub komputer nie radzi sobie z dużym natężeniem ruchu. Więcej technologicznych wiadomości znajdziesz na thinknews.pl.