Po długim dniu siedzenia przed komputerem to naturalne, że odczuwamy potrzebę odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że spędzanie zbyt długiego czasu z dala od komputera może prowadzić do innych problemów, a także do zmniejszenia ogólnej wydajności. Jak długo więc powinieneś brać wolne od pracy? Odpowiedź zależy od tego, nad czym pracujesz oraz od Twojego ogólnego stanu zdrowia i poziomu energii.
Ogólna zasada mówi, że im dłużej spędzasz czas przed komputerem, tym dłuższa powinna być Twoja przerwa. Wynika to z charakteru naszej pracy – przez większość czasu na jawie pracujemy z komputerem, a do wszystkiego innego używamy rąk. Na przykład, jeśli spędzasz przy komputerze osiem godzin dziennie, powinieneś co jakiś czas zrobić sobie przynajmniej godzinę przerwy. Jeśli spędzasz sześć lub siedem godzin przy komputerze, to może co dwie godziny jest wystarczające; a jeśli używasz komputera tylko przez trzy lub cztery godziny na raz, to piętnaście minut do pół godziny może być wszystko, co jest potrzebne.
Dobrą radą jest ustawienie budzika lub timera, który będzie włączał się co jakiś czas podczas pracy, przypominając o konieczności wstania i poruszania się.
Następstwa pracy przed komputerem
Kiedy wpatrujesz się w ekran przez ponad godzinę, twój wzrok zaczyna cierpieć. Zespół widzenia komputerowego (CVS) to grupa problemów z oczami i wzrokiem, które wynikają ze sposobu, w jaki ludzie korzystają z komputerów, i jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowia zawodowego na świecie. Wielu z nas myśli o swojej postawie lub ilości wypitej kawy, gdy pracuje przy komputerze, ale co z tym, jak długo się w niego wpatrujemy? Jeśli chodzi o ochronę wzroku, nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele przerw.
American Optometric Association zaleca robienie 20-minutowych przerw od pracy przy komputerze co godzinę. Może się to wydawać dużo czasu, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że po godzinie wpatrywania się w ekran, oczy mogą potrzebować nawet dwóch godzin, aby w pełni się zrelaksować, to nie jest to prawie wystarczający czas, aby dać im odpocząć.