Dlaczego warto się codziennie rozciągać?

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat rozciągania, i niestety te błędne przekonania mogą czasami prowadzić do złych nawyków. “To sprawia, że jesteś bardziej elastyczny” i “Musisz to zrobić przed treningiem” to dwa z najczęstszych powiedzeń, które ludzie powtarzają, nie zastanawiając się tak naprawdę nad tym, co oznaczają lub czy są nawet prawdziwe. Przyjrzyjmy się głębiej, dlaczego ważne jest, aby rozciągać się każdego dnia i jak możemy uzyskać jak najwięcej z naszego czasu na rozciąganie.

 

Rozciąganie jest ważne, ponieważ pomaga odzyskać zakres ruchu – pomaga odzyskać kontakt z ciałem i lepiej je zrozumieć. Kiedy rozciągasz się codziennie, uczysz się o swoim ciele – co się dzieje, kiedy stoisz na jednej nodze przez długi czas lub kiedy skręcasz tułów w lewo i prawo przez dłuższy czas. Ta wiedza pomoże Ci lepiej poznać siebie, co jest jednym z kluczy do zachowania zdrowia. Jeśli masz nietypowe lub specjalne cechy fizyczne, takie jak posiadanie podwójnie złączonych kolan, to istnieją odcinki, które pomogą zadbać o te konkretne obszary.

Oprócz codziennego rozciągania, ważne jest, abyś rozciągał się prawidłowo. Lepiej jest wykonać kilka odcinków prawidłowo niż wykonać więcej odcinków nieprawidłowo. Najlepszym sposobem na rozciąganie jest delikatne pociągnięcie za mięsień i przytrzymanie go przez 20+ sekund bez odbijania się od niego. Rozciąganie się częściej niż raz dziennie nie jest konieczne, a wręcz może być szkodliwe. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból lub dyskomfort podczas rozciągania, może to spowodować uraz lub ewentualnie pogorszyć istniejące urazy.